top of page
hafizaga_desen_01.png

Horasan’dan Ayaş’a: Keçi sevdalısı bir kavim

Ailemizin kökleri, Horasan’dan Ankara’nın Ayaş ilçesine gelen 3 kavimden birine dayanır. Her birinin mahareti ve zenginliği farklı olan bu 3 kavimden biri, yanında küçükbaş hayvanlarıyla gelmiş bu topraklara. İşte bu kavimden büyük büyük dedelerimiz keçiciliği, nenelerimiz ise keçinin sütünü işlemeyi miras bırakmış bize.

DSC00405.jpg
DSC00468.jpg
DSC00364.jpg
DSC00369.jpg
DSC00402.jpg

Peçenek Çiftliği’nde 3 kuşak bir arada

Kooperatifimizin kurucusu, 3 kuşak bir arada çalışan ailemizin babası Hafız Ağa Mustafa YÖRÜK, uzun yıllar bürokraside çalıştı. Ancak sonunda genlerindeki keçicilik tutkusu ve yeni kuşağın/biz çocuklarının ısrarlarına dayanamadı. 2011 senesinde 3 kuşak bir araya gelip aile mirasına sahip çıkmaya karar verdik ve Ankara Ayaş’taki Peçenek Çiftliğinde, Saanen ırkı keçi besiciliği ve %100 keçi sütünden peynir üretimine başladık.

1.jpg

Bölgesel kalkınmaya inanan kooperatif: Hafızağa

Başlangıçta müstahsil, yani sadece kendi yetiştirdiğimiz keçilerin sütünden peynir üretirken, 2020 tarihi itibariyle çevremizde ortak değer ve ilkeleri paylaştığımız süt üreticilerinden de süt toplamaya başladık. Yerel süt üreticilerini desteklemek, bölgedeki üreticilerle dayanışma içinde olmak ve yerel ekonomiye katkıda bulunmak bizi ilk günkü hedefimize daha da yaklaştırdı: Aile mirasımıza, keçiciliğe sahip çıkmak.

bottom of page